Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Resort sprawiedliwości chce zaliczek dla ofiar wypadków

0
Podziel się:

Minister Sprawiedliwości chce wprowadzić przepisy, które umożliwią wypłacanie zaliczek ofiarom wypadków. Krzysztof Kwiatkowski, uczestniczący w w Sejmie konferencji "Ofiary Wypadków Drogowych - Nasza Wspólna Odpowiedzialność" podkreślił, że obecnie oczekiwanie na wypłatę odszkodowania jest zbyt długie. W myśl projektu, o którym powiedział minister, prokurator będzie mógł zdecydować o wypłacie zaliczki jeszcze przed ostateczną decyzją o wypłacie odszkodowania.

bECPohkR

Podczas konferencji minister Kwiatkowski ogłosił projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego. Chodzi o wprowadzenie zabezpieczenia z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Sąd lub w postępowaniu przygotowawczym - prokurator będą mogli nałożyć na zakład ubezpieczeń obowiązek wypłaty świadczenia osobie poszkodowanej. Kwiatkowski dodał, że z tym projektem wiąże ogromne nadzieje na poprawę dramatycznej sytuacji wielu ofiar wypadków.

Polska zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Co roku na polskich drogach ginie ponad 5 tysięcy osób, a 65 tysięcy zostaje rannych. Tylko wczoraj w kraju doszło do 148 wypadków, w których zginęło 11 osób. Podczas konferencji mówiono też o możliwościach poprawy tej sytuacji.

Wiceszef MSWiA Adam Rapacki powiedział, że sytuację w Polsce może zmienić wprowadzenie rozwiązań wykorzystanych w innych europejskich krajach. We Francji wprowadzenie szybkiego systemu monitoringu dróg doprowadziło do spadku ilości ofiar śmiertelnych w wypadkach o jedną trzecią. Rząd przygotowuje się do zmian prawa, dzięki którym będzie możliwa budowa takiego systemu.

bECPohkT

Z danych policji wynika, że główną przyczyną wypadków w Polsce jest nadmierna prędkość. Wielu kierowców uważa jednak, że głównym powodem jest brak nowoczesnego systemu dróg i autostrad. Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk nie podziela tej opinii. "Oczywiście jako minister infrastruktury ponoszę znaczną część odpowiedzialności, ale za każdym razem jest sprawca wypadku" - powiedział minister. Wskazał szczególnie na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, czy jeżdżących w zimie na letnich oponach.

bECPohlu
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)