Notowania

negocjacje
12.03.2009 18:27

Rezolucja PE ws. negocjacji z Chorwacją, Macedonią i Turcją

Parlament przyjął rezolucje w sprawie negocjacji akcesyjnych z Chorwacją, Macedonią i Turcją. Wcześniej parlamentarzyści wysłuchali raportu Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

W rezolucji poświęconej Chorwacji posłowie wyrażają przekonanie, że negocjacje akcesyjne mogłyby zakończyć się w 2009 roku. Władze w Zagrzebiu powinny jednak więcej uwagi poświęcić walce ze zorganizowaną przestępczością i korupcją. Unia oczekuje także zmian w systemie prawnym.

W kwestii Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii posłowie zaapelowali do Rady Unii Europejskiej o określenie daty rozpoczęcia negocjacji w 2009 roku, zaś do władz w Skopje o uregulowanie wszystkich zaległych spraw ze swoimi sąsiadami. Przede wszystkim musi dojść do wzajemnie uznawalnego porozumienia dotyczącego nazwy kraju, do której zastrzeżenia zgłasza Grecja.

Parlamentarzyści są rozczarowani niewielkimi postępami w negocjacjach z Turcją. Na razie otwarto dziesięć z 35 rozdziałów negocjacyjnych. Od ich rozpoczęcia w październiku 2005 roku udało się zamknąć zaledwie jeden rozdział poświęcony nauce i badaniom naukowym. Zdaniem Parlamentu przeprowadzane w Turcji reformy demokratyczne nie są satysfakcjonujące, dlatego posłowie zaapelowali o szybsze tempo zmian.

Tagi: negocjacje, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz