Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rocznica
03.09.2006 16:28

Rocznica Porozumień Jastrzębskich

Zakończyły się uroczystości w 26-tą rocznicę podpisania Porozumień Jastrzębskich. Po mszy w kościele Najświętszej Marii Panny w Jastrzębiu Zdroju, uroczystości przeniosły się przed Pomnik Porozumień Jastrzębskich przy kopalni "Zofiówka". W 1980 roku nosiła ona nazwę â?ľManifest Lipcowy".

Podziel się
Dodaj komentarz

Zaproszeni goście, wspominając wydarzenia sprzed 26 lat, podkreślali, że nie wolno zaprzepaścić wielkiej idei Solidarności, która narodziła się w Gdańsku, Szczecinie i właśnie w Jastrzębiu. Wskazywali na coraz mniej popularną w społeczeństwie "podzieloną na górze" Solidarność. Zwrócono też uwagę na potrzebę walki z bezrobociem oraz pracodawcami, którzy nie widzą w swoich zakładach miejsca dla związków zawodowych.
W podpisanych 3 września 1980 roku Porozumieniach Jastrzębskich, kolejnych po gdańskich i szczecińskich, przedstawiciele władz i robotnicy poparli 21 postulatów gdańskich. Porozumienia Jastrzębskie przewidywały ponadto: wprowadzenie wolnych sobót, indeksację zarobków, a także zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w górnictwie.

Tagi: rocznica, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz