Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rocznica wydarzeń na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie

0
Podziel się:

W 18-tą rocznicę masakry na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie Amnesty International organizuje demonstrację przed chińską ambasadą w Warszawie.

Jak powiedział Tomasz Rudziński z Amnesty International, uczestnikom prostestu zależy na pokazaniu solidarności z ofiarami masakry, a także przypomnieniu, że w kraju, w którym nagminnie łamane są prawa człowieka, w przyszłym roku odbędą się Igrzyska Olimpijskie. Dodał, że prawa te są łamane nawet podczas przygotowań do olimpiady, kiedy to często pod przymusem ludzie są wysiedlani ze swoich domów, aby w danym miejscu mógł powstać stadion. Rudziński liczy jednak na to, że olimpiada umożliwi monitorowanie kwestii przestrzegania praw człowieka w Chinach
Warszawska pikieta rozpocznie się po południu, potem zaplanowano całonocne czuwanie.
4 czerwca 1989 roku, kiedy w Polsce, według późniejszych słów Joanny Szczepkowskiej â?ľskończył się komunizm", całym światem wstrząsnęły wydarzenia na pekińskim placu Tiananmen. Tego dnia chińska armia, działając na rozkaz nieformalnego, lecz faktycznego przywódcy Chin Deng Xiao Pinga, dokonała tam masakry domagających się reform ustrojowych studentów. Liczba ofiar nie została nigdy dokładnie ustalona, lecz pewne jest, że zginęło wówczas co najmniej kilka tysięcy ludzi.
Tragedia, jaka w nocy z 3 na 4 czerwca 1989 rozegrała się na placu Niebiańskiego Spokoju (tak tłumaczy się na polski nazwa Tiananmen) była finałem trwających tam od 17 kwietnia tego samego roku manifestacji pekińskich studentów. Bezpośrednim bodźcem, który pobudził ich do zgromadzenia się na centralnym placu Pekinu był śmierć byłego Sekretarza Generalnego Komunistycznej Partii Chin Hu Yaobanga, który na przełomie 1986 i 87 r. został odsunięty od władzy za chęć wprowadzenia reform politycznych. Studenci postanowili uczcić jego pamięć.
Od tego dnia, na placu Tiananmen bezustannie trwał wielki studencki wiec. Uczestniczyło w nim stale od kilku do kilkunastu tysięcy studentów. Manifestujący domagali się wolności słowa, demokracji, reform politycznych i ukrócenia panującej korupcji. Praktycznie nie było haseł bezpośrednio atakujących władzę Komunistyczxnej Partii Chin. Początkowo demonstrowali studenci, potem dołączyli do nich przedstawiciele innych grup społecznych - inteligencja, robotnicy, itd. W szczytowym okresie manifestacji na placu Niebiańskiego Spokoju zgromadził się prawie milion ludzi.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)