Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rodzicielstwo zastępcze jest w poważnym kryzysie

0
Podziel się:

Tak uznali uczestnicy konferencji " Opieka zastępcza- jak to robimy?", która odbyła się w Warszawie. Jolanta Sobczak dyrektor Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie powiedziała,  że rodzin zastępczych jest coraz mniej. Na objęcie opieką konkretnych dzieci decyduje się tylko około 60 procent przeszkolonych rodzin, które wyraziły wcześniej wolę bycia rodziną zastępczą.

W ocenie Jolanty Sobczak wynika to z obaw przed przyjęciem dziecka obarczonego bardzo poważnymi problemami emocjonalnymi i zdrowotnymi, w sytuacji, w której nie można liczyć na skuteczne wsparcie specjalistyczne. Jolanta Sobczak podkreśla, że niewystarczające jest także wsparcie finansowe na wychowanie i utrzymanie dzieci w rodzinie zastępczej, bo nie odzwierciedla rzeczywistych kosztów utrzymania dziecka. Średnio, na utrzymanie małego dziecka rodzina zastępcza otrzymuje niespełna tysiąc złotych, a powyżej 7 roku życia jest to kwota około 650 złotych.

Tadeusz Płudowski z Publicznego ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego podkreśla, że przyszli opiekunowie zastępczy są solidnie przygotowywani do tej roli. W jego ocenie - praca rodzica zastępczego to rodzaj powołania. Podejmują ją osoby empatyczne, wrażliwe na potrzeby dzieci, które mają za sobą bardzo traumatyczne przeżycia.

Ministerstwo pracy i polityki społecznej przygotowuje ustawę o pomocy rodzinie i rodzicielstwie zastępczym. Przewiduje ona powołanie asystenta rodziny przeżywającej trudności. Asystent pomagałby te problemy rozwiązywać, tak aby uniknąć odbierania rodzicom praw rodzicielskich i przekazywania dzieci do opieki zastępczej. Natomiast specjalni koordynatorzy pomagaliby rodzinom zastępczym w ich problemach. Projekt ustawy jednak na razie nie został przyjęty przez rząd.

kryzys
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)