Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rok Chopinowski

0
Podziel się

Około dwóch tysięcy imprez związanych z Fryderykiem Chopinem zaplanowano w Polsce i na świecie w przyszłym roku. W 2010 roku będziemy obchodzić 200 rocznicę urodzin kompozytora. Najważniejsze wydarzenia nadchodzących dwunastu miesięcy to: Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina, festiwal "Chopin i jego Europa". Już w styczniu Filharmonia Narodowa rozpocznie swój cykl koncertem Langa Langa, w marcu zostanie otwarte Muzeum Chopina w Warszawie.

bEhBeoBh

Inwestycje były największym wyzwaniem dla organizatorów Roku Chopinowskiego uważa minister Bogdan Zdrojewski. Zamek Ostrogskich został podtopiony przez wodę, fundamenty pod Centrum Chopinowskie zostały przesunięte o kilka centymetrów w Żelazowej Woli wybuchł konflikt o uzgodnienia konserwatorskie. Zdrojewski uważa, że Rok Chopina będzie rokiem polskiej kultury w wymiarze światowym.

W kilkudziesięciu krajach zaplanowano koncerty i duże projekty, już trwa Rok Chopinowski w Chinach. Wiele festiwali zadedykowano Fryderykowi Chopinowi: tak jest w Niemczech i we Francji w Nantes (czyt. nant) W szczególny sposób Chopina uczci Paryż, w tym mieście po wyjeździe z kraju zamieszkał kompozytor.

Jak podkreśla Andrzej Sułek dyrektor Narodowego Instytut im. Fryderyka Chopina, poprzez cały rok będą konkursy i koncerty poświęcone twórczości kompozytora.

bEhBeoBj

Rok Chopinowski stał się też inspiracją dla artystów z innych dziedzin, a więc będą spektakle białostockiego Teatru Lalek, twórcy Oskarowego "Piotrusia i Wilka" przygotowują film animowany a wszystko poświęcone Chopinowi. Będą wystawy, koncerty a nawet komiksy związane z Chopinem.

bEhBeoBK
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)