Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rok Czesława Miłosza

0
Podziel się:

Wydania książkowe, konferencje, dyskusje oraz wystawy w Polsce i za granicą złożyły się na obchody kończącego się Roku Miłosza. Setna rocznica urodzin polskiego noblisty minęła 30 czerwca, w przeddzień objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej.

Część wydarzeń Roku Miłosza znalazła się więc także w programie kulturalnym polskiej prezydencji i - jak powiedział w rozmowie z IAR minister kultury Bogdan Zdrojewski - przyniosła nadzwyczaj dobre efekty, a ponadto - jak dodał - bardzo dobrze przygotowany program zaowocował popularyzacją twórczości pisarza przede wszystkim za granicą.

Do najważniejszych zagranicznych prezentacji Czesława Miłosza należy zaliczyć wydanie po chińsku "Zniewolonego umysłu" oraz nagranie w dziesięciu językach poezji noblisty, koordynowane przez Instytut Adama Mickiewicza. Jak powiedziała w rozmowie z IAR Olga Wysocka z Instytutu - do realizacji projektu udało się pozyskać znane osobistości w krajach, w których audiobook z poezją Czesława Miłosza został wydany. Projekt realizowano w Brukseli, Paryżu, Londynie, Berlinie, Madrycie, Moskwie, Kijowie, Mińsku, Pekinie i w Tokio.

Jednym z ważniejszych wydarzeń Roku Miłosza w Polsce był drugi festiwal noblisty, który odbył się w maju w Krakowie. Wśród najbardziej znaczących publikacji wydawniczych znalazła się natomiast pierwsza biografia Czesława Miłosza autorstwa Andrzeja Franaszka, który za tę właśnie książkę został tegorocznym laureatem Nagrody Kościelskich. Innym wydarzeniem wydawniczym była publikacja - opracowanej przez Barbarę Toruńczyk - korespondencji Miłosza z Jarosławem Iwaszkiewiczem "Portret podwójny".

30 czerwca natomiast, w dworze w Kraskongrudzie, na pograniczu polsko-litewskim, dworze który kiedyś należał do matki Miłosza - otwarto Międzynarodowe Centrum Dialogu: placówkę dedykowaną dialogowi międzykulturowemu na różnych pograniczach świata. W uroczystości uczestniczyli między innymi prezydent RP - Bronisław Komorowski, minister kultury Litwy - Arunas Gelunas, wiceminister spraw zagranicznych Litwy - Egidijus Meilunas, wiceminister kultury Piotr Żuchowski oraz syn poety - Anthony Miłosz i jego najbliższa rodzina.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)