Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rok Korczakowski-inauguracja

0
Podziel się:

W Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie zainaugurowano Rok Korczakowski. W programie są wykłady, wystawy, konferencja historyczna oraz szkolenie dla nauczycieli.

Olga Zienkiewicz z Żydowskiego Instytutu Historycznego zaznacza, że rok Korczakowski to nie tylko oddanie hołdu wybitnej postaci, ale przede wszystkim próba pokazania nowatorstwa i aktualności jego myśli pedagogicznej, psychologicznej i praktyk wychowawczych. Olga Zienkiewicz podkreśla, że w ramach obchodów odbędzie się przypomnienie postaci Korczaka, jako pisarza dla dzieci i dorosłych, oraz autora audycji radiowych. Poruszony też będzie problem polsko-żydowskiej tożsamości Janusza Korczaka.
W ramach roku Korczaka, co miesiąc w Żydowskim Instytucie Historycznym odbywać się będą wykłady poświęcone myśli wybitnego pedagoga i wychowawcy. Dzisiejszy, inauguracyjny wykład wygłosiła pedagog Krystyna Starczewska, dyrektorka zespołu szkół 'Bednarska'. Jak podkreśliła, idee wychowawcze Korczaka się nie zdezaktualizowały, a wraz z upływem czasu nabierają one coraz większego znaczenia. Jak podkreśliła, myśl wychowawczą Korczaka da się streścić w jednym, wypowiedzianym przez niego zdaniu, że "Dziecko nie dopiero będzie, ale już jest człowiekiem i należy do niego podchodzić jak do człowieka, a nie jak do materiału z którego się ulepi człowieka". Krystyna Starczewska wyjaśniła, że założenie o potrzebie współpracy z dzieckiem, jak z równorzędnym partnerem jest wyjątkowo aktualnym elementem myśli Korczaka.
W tym roku przypada 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka w obozie zagłady w Treblince i setna rocznica założenia przez niego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. We wrześniu ubiegłego roku Sejm podjął uchwałę ustanawiającą rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka.
W ramach Roku Korczaka 22 lipca odbędą się też uroczystości upamiętniające jego śmierć i rocznicę likwidacji Getta w Warszawie.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)