Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
obama
20.01.2010 10:47

Rok prezydentury Obamy: Seria niedotrzymanych obietnic

Politycy i komentatorzy rozliczają prezydenta USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Dziś mija rok od zaprzysiężenia 44 prezydenta Stanów Zjednoczonych. Komentatorzy podzieleni są w ocenach, często jednak wskazują na niedotrzymane obietnice. *

- _ Prezydentura Obamy jest rozczarowaniem jedynie dla naiwnych _ - uważa politolog i amerykanista Bohdan Szklarski.

POSŁUCHAJ BOHDANA SZKLARSKIEGO:

Jego zdaniem prezydentura Baracka Obamy jest pragmatyczna, i taka - jak zauważa - miała być.

Bohdan Szklarski zwraca uwagę, że w pewnym stopniu został rozwiązany problem ubezpieczeń zdrowotnych Amerykanów, choć nie udało się objąć tym ubezpieczeniem wszystkich. Obama zmierzył się też z kryzysem gospodarczym: podjął trudne decyzje, mające skutki uboczne, ale nie znalazł lepszych rozwiązań.

Zdaniem Szklarskiego, kolorowi Amerykanie nie powinni być rozczarowani, że Barack Obama nie podkreśla faktu, że jest ciemnoskórym prezydentem i ich ostentacyjnie nie reprezentuje. Przypomniał, że Obama został wyniesiony do najwyższej godności politycznej w Stanach Zjednoczonych, gdyż podkreślał, że jest demokratą, a nie pierwszym czarnoskórym ubiegającym się o ten urząd.

Inne zdanie ma amerykanista Zbigniew Lewicki. _ - Ogromne rozczarowanie _ - tak podsumował on prezydenturę Baracka Obamy. Zdaniem profesora, Obamie nic, albo prawie nic się nie udało. Świat jest rozczarowany.

POSŁUCHAJ ZBIGNIEWA LEWICKIEGO:

Zbigniew Lewicki zauważa, że rozczarowani są również sami Amerykanie.

POSŁUCHAJ ZBIGNIEWA LEWICKIEGO:


W przekonaniu profesora Lewickiego,Nagroda Nobla dla Obamy była przyznana ze względów politycznych: _ Komitet Noblowski chciał zaistnieć _ - stwierdził amerykanista.

Tymczasem prezydencki minister Mariusz Handzlik bardzo dobrze ocenia rok prezydentury Baracka Obamy i stosunki polsko-amerykańskie.

POSŁUCHAJ MARIUSZA HANDZLIKA:

- _ Barack Obama zarysował pewną koncepcję stosunków międzynarodowych _ - mówi Mariusz Handzlik, przypominając wystąpienie amerykańskiego prezydenta w ONZ.

POSŁUCHAJ MARIUSZA HANDZLIKA:


Na arenie międzynarodowej Barack Obama rozpoczął politykę ocieplenia stosunków z Rosją.Wycofał się z planów budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechachw wersji lansowanej przez jego poprzednika, Georga Busha.

Podjął też starania o zakończenie konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz orozpoczęcie negocjacji z Iranem. Zapowiedział też wycofywanie żołnierzy z Iraku i wzmocnienie sił USA w Afganistanie.

Największe kontrowersje wzbudziło przyznanie Barackowi Obamie Pokojowej Nagrody Nobla. Komentatorzy podkreślali, że otrzymał wyróżnienia za wcześnie - zanim zrobił cokolwiek na rzecz pokoju.

W Stanach Zjednoczonych Barack Obama rozpoczął realizowanie krytykowanego przez środowiska wolnościowe planu ratowania amerykańskiej gospodarki i reformy służby zdrowia.

Tagi: obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz