Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rok w Muzeum Powstania Warszawskiego

0
Podziel się:

Ponad pół miliona osób odwiedziło Muzeum Powstania Warszawskiego w 2012 roku. Rekordowym miesiącem był sierpień, kiedy to do muzeum przyszło blisko 60 tysięcy osób.
W zorganizowanych dla dzieci i młodzieży lekcjach uczestniczyło 25 tysięcy uczniów. Były warsztaty, wykłady, wystawy, spektakle teatralne, koncerty i gry miejskie.
Jak podkreśla Anna Kotonowicz rzecznik Muzeum Powstania Warszawskiego, zadaniem muzeum jest nie tylko gromadzić pamiątki, ale też edukować i pokazywać stolicę. Instytut Stefana Starzyńskiego - który jest częścią muzeum - promuje Warszawę i pokazuje jak to miasto jest ciekawe. Organizowane są wydarzenia związane z filmem, architekturą i literaturą.
W 2012 roku zbiory muzeum powiększyły się o ponad 4 tysiące fotografii. Są zdjęcia pokazujące okupację, ale i przedwojenną Warszawę - wszystkie są dostępne w internecie zaznacza Joanna Lang z Muzeum Powstania Warszawskiego. Zbiory fotograficzne są opracowywane w ten sposób, że trafiają do fototeki elektronicznej - od 2012 roku, jest też wersja angielska.
W archiwum histori mówionej jest ponad 3100 nagranych wspomnień żołnierzy Armii Krajowej. W 2012 roku przybyło 300 relacji. Relacje są wielogodzinnymi nagraniami video, na stronie internetowej jest wersja tekstowa i fragmenty wywiadów dodaje Jan Radziukiewicz. Powstanie jest tym trzonem, które łączy, ale nagrania dotyczą także czasów przedwojennych oraz losów po 45 roku.
Muzeum Powstania Warszawskiego w mijającym roku wzbogaciło się o niemal 400 obiektów, to między innymi motocykl tzw Sahara, pamiątki związane ze Stanisławem Jankowskim "Agatonem" i 8 sztuk broni.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)