Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rolnictwo-drożeje ziemia

0
Podziel się:

Aż o 12 procent wzrocła cena ziemi w 2011 roku w stosunku do poprzedniego roku - tak wynika z informacji Agencji Nieruchomości Rolnych oraz danych Głównego Urzędu Statystycznego. Średnia cena jednego hektara wyniosła ponad 17 tysięcy złotych.

Tomasz Ciodyk z Agencji Nieruchomości Rolnych podkreśla, że w ubiegłym roku wzrost cen był znacznie wyższy niż w 2010 roku. Dodaje, że ceny gruntów rolniczych systematycznie drożeją od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Obecnie na wzrost cen wpływ ma kilka czynników - mówi Tomasz Ciodyk.
Przede wszystkim dzięki korzystnym cenom zbytu rolnicy zanotowali dosyć wysokie dochody, ktore mogą przeznaczyć na inwestycje i rozwój gospodarstw. Zainteresowaniu rolników ziemią sprzyja również system bezpośrednich dopłat do każdego hektara. Nabywanie gruntów przez rolników wspiera także państwo poprzez dopłaty do oprocentowania preferecyjncyh kredytów bankowych. Zachętą jest także system rozkładania przez Agencję Nieruchomości Rolnych ceny sprzedaży na korzystne raty.
Dyrektor Agencji zwraca również uwagę, że ziemi, która pozostała do sprywatyzowania jest coraz mniej, stąd takie zainteresowanie rolników. Poza tym, w czasach kryzysu kupno gruntów to najlepsza inwestycja - uważa dyrektor Ciodyk.
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Kazimierz Plocke uważa, że ceny gruntów ornych będą nadal rosły. Dodaje, że ceny ziemi w Polsce są relatywnie niskie w porównaniu do tych w państwach członkowskich - podkreśla Kazimierz Plocke.
Jego zdaniem rynek ziemi w Polsce nie jest jeszcze nasycony, stąd ciągłe wzrosty cen. Minister zwraca również uwagę na ogromne zainteresowanie gruntami rolników. Podkreśla, że każdy hektar wystawiony na sprzedaż jest stosunkowo szybko kupowany. Ministerstwo rolnictwa będzie starało się, aby w tym roku sprzedać jak najwięcej ziemi ze skarbu państwa - zapewnia Kazimierz Plocke.
Na wzrost cen ziemi może mieć również fakt, że w 2016 roku kończy się okres ochoronny na grunty rolnicze i leśne. Po tej dacie ziemię swobodnie będą mogli nabywać również cudzoziemcy z krajów Unii Europejskiej.
Najdroższa ziemia w 2011 roku była w województwach: śląskim, mazowieckim, wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim, gdzie ceny sięgały nawet ponad 20 tysięcy złotych za hektar. Najtańsza była zaś w lubelskim i lubuskim. Tu z kolei ceny były aż dwukrotnie niższe.
W 2011 roku Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała 125 tysięcy hektarów uzyskując ze sprzedaży 2 miliardy złotych.

Informacyjna Agencja radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)