Notowania

wiadomości
11.07.2011 12:28

Rosja -embargo-Wojtowicz

W ocenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Rosja powinna w najbliższych dniach wyrazić zgodę na import świeżych warzyw z Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jak powiedział dziennikarzowi Polskiego Radia wiceminister Jarosław Wojtowicz, który prowadził negocjacje ze stroną rosyjską, jeszcze dziś ,zgodnie z jej oczekiwaniami, zostanie wysłany do Moskwy i do Brukseli dokument dotyczący technicznych aspektów wykonania porozumienia zawartego 22 czerwca między służbą weterynaryjną Rosji i Komisją Europejską.
"Porozumienie jest bowiem bardzo ogólne, a my musimy uzgodnić z Rosjanami szczegóły techniczne dotyczące tego jak pracują laboratoria w Polsce, w którym miejscu wystawia się certyfikaty tymczasowe, w jaki sposób poszczególne polskie służby wypełniają postanowienia tego porozumienia" - powiedział Wojtowicz. Dodał, że strona polska liczy, iż informacja dotrze i do Moskwy i do Brukseli jeszcze dzisiaj, w związku z czym eksport zostanie wznowiony w ciągu najbliższych dwóch, trzech dni.
Od otrzymania danych, z których ma wynikać, że dobrze wypełniamy uzgodnione warunki dotyczące gwarancji bezpieczeństwa produkcji spożywczej, Rosja uzależnia zgodę na wznowienie importu warzyw z Polski
Zdaniem Jarosława Wojtowicza, polski system badania czy na warzywach nie znajdują się bakterie E.coli jest profesjonalny i spełnia unijne wymagania. Badaniem zajmuje się kilkanaście laboratoriów terenowych i jedno, tak zwane referencyjne w Puławach. "Zadanie laboratoriów terenowych dotyczy badania czy na warzywach występuje E.coli w ogóle. Jeżeli nie występuje , to zarazem nie może być mowy o wykryciu tego szczepu zjadliwego, który wywołał zachorowania głównie w Niemczech. I wtedy możemy wysłać transport, bo nie ma wątpliwości , wiadomo, że nie jest on skażony. Gdyby pojawiła się E.coli wtedy sprawdzeniem jaki to jest szczep zajęłoby się laboratorium w Puławach" - wyjaśnił Wojtowicz.
Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w kilku tysiącach przebadanych dotyczas próbek nie stwierdzono żadnych rodzajów bakterii E.coli.
Ministerstwo szacuje, że straty, które ponieśli nasi plantatorzy z racji obowiązywania rosyjskiego embarga na import śweżych warzyw z Polski, wynoszą do tej pory kilkanaście milionów złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz