Notowania

wiadomości
29.01.2013 08:46

Rosja stanie przed Trybunałem w Strasburgu

Podziel się
Dodaj komentarz

Rosja - Strasburg - sieroty

Trybunał w Strasburgu zbada kontrowersyjną ustawę zakazującą Amerykanom adopcji rosyjskich sierot. Obrońcy praw człowieka twierdzą, że dokument powstał na zamówienie polityczne i jest odpowiedzią Moskwy na amerykańską ustawę o sankcjach wizowych dla rosyjskich urzędników.
Rosyjska ustawa obowiązuje od miesiąca. Jednak wzbudziła tyle kontrowersji, że Europejski Trybunał Praw Człowieka zgodził się ją zbadać w trybie przyspieszonym. Jak informuje "Nowa Gazieta" - skargę złożyły cztery amerykańskie rodziny starające się o adopcję rosyjskich sierot. W ich opinii państwo miesza się w procesy adopcyjne. Moskwa ma czas do 18 lutego, aby odpowiedzieć na pytania Trybunału w Strasburgu.
Rosyjska ustawa powstała zaraz po tym, gdy Waszyngton uchwalił dokument, wprowadzający sankcje wizowe wobec Rosjan łamiących prawa człowieka. Rosyjskie MSZ przekonuje, że nie chodzi w niej o retorsje wobec Waszyngtonu. "Zapewniam, że ten dokument jedynie odzwierciedla naszą ocenę systemu adopcyjnego, jaki panuje w USA" - stwierdził niedawno szef resortu Siergiej Ławrow.
Zmiany kontrowersyjnego prawa domaga się rosyjska opozycja.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz