Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja sugeruje Syrii oddanie broni chemicznej

0
Podziel się
bErjVKkB

Szef rosyjskiej dyplomacji wezwał Syrię, by zgodziła się poddać międzynarodowej kontroli swą broń chemiczną. Siergiej Ławrow dodał, że arsenał ten powinien potem zostać zniszczony. Argumentował, że pomogłoby to w uniknięciu interwencji zbrojnej, którą planują Stany Zjednoczone.
Rosyjski minister mówił to po spotkaniu ze swoim syryjskim odpowiednikiem w Moskwie. Poinformował, że zaapelował do Walida Muallema o oddanie broni chemicznej, jaką dysponuje Damaszek, pod międzynarodowy nadzór i liczy na szybką i pozytywną odpowiedź.
Takie rozwiązanie sugerował dziś władzom Syrii amerykański sekretarz stanu John Kerry, dając na to tydzień prezydentowi Baszarowi al-Asadowi.
Sprawa zbrojnej interwencji w Syrii może się rozstrzygnąć w tym tygodniu. Dziś kończą wakacje amerykańscy kongresmeni, którzy w środę mają się zająć tą sprawą. W Kongresie czeka na nich wniosek
prezydenta Baracka Obamy o akceptację ataku militarnego w Syrii.
Bezpośrednią przyczyną interwencji byłoby użycie broni chemicznej pod Damaszkiem 21 sierpnia, gdzie miało zginąć ponad 1400 osób. Według Waszyngtonu, za atak odpowiedzialny jest reżim Baszara al-Asada. Ten zaprzecza, jakoby użył broni chemicznej przeciwko swoim obywatelom.
W Syrii od ponad 2 lat trwa wojna domowa. ONZ szacuje, że zginęło w niej ponad 110 tysięcy osób. Mówi się też o ponad 2 milionach uchodźców.

IAR

bErjVKle
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)