Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozmów o OFE ciąg dalszy

0
Podziel się
bErYowBh

Jerzy Buzek spotkał się z prezydentem, a związkowcy czekają na projekt. Ciąg dalszy dyskusji w sprawie reformy OFE.
Autor reformy wprowadzającej Otwarte Fundusze, były premier Jerzy Buzek, dziś spotkał się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Rozmowa rozpoczęła się około 13:30, a skończyła godzinę później. Szczegóły rozmowy nie są znane. Po spotkaniu żadna ze stron nie wypowiadała się dla mediów. Niedawny szef Parlamentu Europejskiego głośno krytykuje rządowe plany i uważa, że mogą one zaszkodzić gospodarce.
Wiadomo, że prezydent nie zamierza angażować się w spór między byłym a obecnym premierem i ministrem finansów, Jackiem Rostowskim. Szefowa biura prasowego prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek mówiła IAR, że Bronisław Komorowski, podejmując decyzję w sprawie ustawy, będzie się kierował przyszłą stabilną sytuacją emerytów.
Politologowie uważają, że mimo kontrowersji były premier nie opuści szeregów PO. Jerzy Domański uważa, że Jerzy Buzek nie znajdzie lepszego miejsca na scenie politycznej. Kazimierz Kik sądzi z kolei, że to raczej Jacek Rostowski, wprowadzający obecną reformę, odejdzie z rządu. Zdaniem politologa, stanie się tak dopiero po wprowadzeniu zmian.
Rząd chce przesunąć część obligacyjną OFE do ZUS-u. Decyzję gdzie odkładać pieniądze na emeryturę - do OFE czy na subkonto w ZUS - będzie trzeba podjąć do 30 czerwca przyszłego roku lub w momencie rozpoczęcia pierwszej pracy. Według innych założeń reformy, OFE przekażą do ZUS posiadane obligacje skarbowe i nie będą już w nie inwestować. W zamian będą mogły więcej inwestować w realną gospodarkę: akcje, obligacje samorządowe, drogowe czy korporacyjne. Zyskają również możliwość pożyczania papierów wartościowych.

IAR

bErYowBK
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)