Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęła się kolejna rozprawa w procesie autorów stanu wojennego

0
Podziel się:

Przed warszawskim Sądem Okręgowym rozpoczęła się kolejna, druga rozprawa w procesie autorów stanu wojennego. Tydzień temu, sąd przerwał rozprawę z powodu nieobecności adwokata jednego z oskarżonych.

Na rozprawie, podobnie jak na poprzedniej, nie ma generała Czesława Kiszczaka - w 1981 roku szefa MSW. W piśmie przesłanym do sądu swą nieobecność wytłumaczył złym stanem zdrowia i pobytem w klinice MSWiA. Tydzień temu nie było usprawiedliwienia, więc sąd nie uznał tej nieobecności.

Tydzień temu nie doszło do planowego wysłuchania wyjaśnień generała Wojciecha Jaruzelskiego. Być może dojdzie do tego dzisiaj. Tekst wyjaśnień 84-letniego Jaruzelskiego liczy ponad 200 stron.

Prokuratura IPN-u w sprawie postawiła zarzuty 9 osobom, członkom utworzonej w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku WRON oraz Rady Państwa PRL, która formalnie wprowadziła stan wojenny i wydała odpowiednie dekrety. Proces zaczął się 12 września, ale na ławie oskarżonych zasiadło już tylko 7 osób (jedna osoba zmarła, a drugą ze względu na przebyty zawał serca wyłączono do odrębnego postępowania).

Głównymi oskarżonymi są 84-letni generał Wojciech Jaruzelski - w grudniu 81 roku I sekretarz PZPR, premier PRL i szef MON, 82-letni generał Czesław Kiszczak - członek WRON i ówczesny szef MSW oraz 80-letni Stanisław Kania, były I sekretarz KC PZPR. Zarzuty dotyczą działania i kierowania "związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, którego celem było popełnianie przestępstw", jakim - w ocenie prokuratury IPN - był WRON. Oskarżonym grozi nawet do 10 lat więzienia.

Według ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej sprawa dotycząca odpowiedzialności karnej za wprowadzenie stanu wojennego przedawni się w 2020 roku.

Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981 roku. W efekcie zawieszone zostały prawa i swobody obywatelskie i pracownicze. Około 5 tysięcy osób zostało internowanych - byli to głównie działacze "Solidarności. Liczba śmiertelnych ofiar stanu wojennego to blisko 100 osób.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)