Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczyna się budowa lotniska Modlin

0
Podziel się:

      Budowa lotniska w Modlinie coraz bliżej. Wojewoda mazowiecki i marszałek województwa podpisali akt notarialny w sprawie przekazania gruntów pod inwestycję. Powstające lotnisko cywilne dostanie 276 hektarów należących do Skarbu Państwa położonych na byłym lotnisku wojskowym Modlin.
      Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski podkreślił, że podpisanie tego aktu jest kolejnym ważnym krokiem, który przybliża Warszawę do tego, abyśmy mieli drugie lotnisko na Mazowszu. "Ono będzie funkcjonowało w systemie dwulotniskowym z Okęciem; nie tyle będzie konkurowało z Okęciem, ile uzupełniało i wspierało Okęcie, które nadal pozostanie głównym portem międzynarodowym dla Polski" - podkreślił Jacek Kozłowski.
      Według zapewnień władz Mazowsza i prezesa portu lotnisko zostanie uruchomione przed EURO 2012. Władze Mazowsza chcą też doprowadzić kolej do nowego lotniska. Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik wyjaśnia, że niebawem rozpoczną się prace projektowe dotyczące przeróbki dawnej wojskowej bocznicy kolejowej na tor dla pociągów osobowych, zbudowana też zostanie stacja kolejowa obok terminalu. "Liczymy nawet na to, że będzie ona pod ziemią, tak żeby nie blokować w przyszłości dalszej rozbudowy i kolejnych terminali w obrębie Modlina" - powiedział Adam Struzik.
      Prezes spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa Modlin Piotr Okienczyc ma nadzieję, że lotnisko w Modlinie będzie mogło obsłużyć od półtora do miliona ośmiuset pasażerów rocznie. Pod względem wielkości lotnisko będzie porównywalne z regionalnymi portami w Poznaniu, Krakowie czy Gdańsku. Modlin będzie miał jedną drogę startową. Ma obsługiwać przewozy międzynarodowe na liniach krótkiego i średniego zasięgu oraz przewozy krajowe.
      Piotr Okienczyc poinformował, że dobiegają końca prace związane z wyłonieniem wykonawców. Pierwsze prace budowlane powinny się rozpocząć pod koniec sierpnia. Chodzi między innymi o remont i modernizację drogi startowej i dróg kołowania, a także płyty postojowej dla samolotów.
      Koszt całej inwestycji to około 400 milionów złotych. Udziałowiec spółki, czyli Samorząd Województwa Mazowieckiego, przekazał na ten cel ponad 50 milionów złotych. Unia Europejska przyznała dofinansowanie w wysokości około 76 milionów złotych. Kolejne 168 milionów  złotych unijnej dotacji zostanie przeznaczone na zakup 16 elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz modernizację bocznicy i budowę stacji kolejowej w Modlinie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)