Notowania

koncerty
12.02.2009 10:28

Rozpoczyna się cykl koncertów w rocznicę śmierci Haydna

Oratorium "Stworzenie świata" rozpocznie dziś (w czwartek o 19.00) w Zamku Królewskim w Warszawie cykl koncertów, upamiętniających 200 rocznicę śmierci Franza Josepha Haydna. Ich organizatorem jest Warszawska Opera Kameralna.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zastępca dyrektora naczelnego i artystycznego Opery, Edward Pałłasz wskazuje, że oratorium "Stworzenie świata" jest najwybitniejszym utworem Josepha Haydna.

Dyrektor naczelny i artystyczny Stefan Sutkowski zwraca uwagę, że wszystkie utwory Haydna będą grane w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego na instrumentach z epoki. Jak dodaje współczesne instrumenty brzmią zbyt mocno w stosunku do akustyki tych sal.

Kolejne koncerty odbędą się: 21 lutego, 12 marca, 15 kwietnia i 21 maja. Zostanie na nich zaprezentowany wybór najpiękniejszych symfonii Haydna, w tym również Symfonia Koncertująca oraz jedna z mszy.

Joseph Haydn urodził się w 1732 roku. Zmarł w 1809 roku w Wiedniu. Był - obok Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga van Beethovena - jednym z trzech klasyków wiedeńskich. Komponował symfonie, sonaty, koncerty, opery, utwory kameralne, chóralne, muzykę kościelną, msze, kantaty i oratoria.

Tagi: koncerty, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz