Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozpoczyna się Sobór Biskupi Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej

0
Podziel się:

Około 200 biskupów rosyjskiej Cerkwi modliło się w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela w intencji wybrania nowego patriarchy. Dotychczasowy zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi patriarcha Aleksy Drugi zmarł na początku grudnia. Miał 79 lat.

Po południu rozpocznie się dwudniowy Sobór Biskupi Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, który wskaże trzech kandydatów rekomendowanych na urząd patriarchy, czyli zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi.

We wtorek rozpocznie się Sobór Pomiestny czyli zgromadzenie biskupów i delegatów spośród osób świeckich odgrywających ważną rolę w życiu rosyjskiej Cerkwi. Właśnie Sobór Pomiestny wybierze nowego patriarchę.

Według jednego z sondaży, prawie 60 procent wiernych kościoła prawosławnego w Rosji chciałoby aby nowym zwierzchnikiem cerkwi został metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl, który uchodzi za głównego kandydata na urząd patriarchy.

Zwierzchnikiem rosyjskiej Cerkwi może zostać każdy biskup, który ukończył 40 lat, ma wyższe wykształcenie teologiczne i posiada doświadczenie w zarządzaniu cerkiewnymi strukturami.

Ten warunek spełnia 145 spośród 202 cerkiewnych hierarchów.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)