Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dom
02.03.2009 13:34

RPO - kontrole w domach opieki społecznej

Przedstawiciele biura Rzecznika Praw Obywatelskich będą kontrolować przestrzeganie praw pacjentów w domach opieki społecznej. Kontrole rozpoczną się jeszcze w marcu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Lesław Nawacki z biura RPO powiedział, że w pierwszej kolejności zostaną skontrolowane placówki sprawujące opiekę nad osobami chorymi psychicznie. Dyrektor Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego wyjaśnił, że Rzecznik jest zobowiązany do kontrolowania wszystkich miejsc, gdzie przebywają osoby pozbawione wolności, lub gdzie jest możliwość ograniczenia wolności, na przykład w placówkach zajmujących się opieką nad chorymi psychicznie.

Lesław Nawacki podkreśla, że przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich chcą w przyszłości skontrolować także placówki prywatne, które funkcjonują na zasadzie działalności gospodarczej, ponieważ nadzór nad nimi jest niewystarczający. We wszystkich placówkach kontrole mają wyglądać podobnie: wizytacje z udziałem specjalistów opieki społecznej i ochrony zdrowia psychicznego będą doraźne i niezapowiedziane.

Kontrolowanie placówek opiekuńczych jest częścią Krajowego Mechanizmu Prewencji. Ma on na celu przeciwdziałanie naruszaniu praw osób pozbawionych wolności, w tym pacjentów zamkniętych szpitali psychiatrycznych i placówek sprawujących opiekę nad takimi pacjentami.

Tagi: dom, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz