Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO broni praw polskiej mniejszości

0
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz podkreśla, że prawo do edukacji w języku ojczystym, w tym po polsku, powinno być respektowane w całej Europie.

RPO broni praw polskiej mniejszości
(msz.gov.pl)

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz *[na zdjęciu] *podkreśla, że prawo do edukacji w języku ojczystym, w tym po polsku, powinno być respektowane w całej Europie.

Jak dodała w _ Salonie politycznym Trójki _, już kilka miesięcy temu rozmawiała na ten temat z litewską rzecznik praw dziecka. Irena Lipowicz odniosła się w ten sposób do protestów Polaków na Litwie w obronie polskiej edukacji w tym kraju.

Rzecznik Praw Obywatelskich w dyskusji ze stroną litewską podkreśliła, że w Polsce prawa mniejszości - na przykład niemieckiej - są respektowane. - _ Tak powinno dziać się w innych krajach _- dodała Irena Lipowicz. W jej ocenie, ze strony Wilna nie było wówczas gotowości do zmiany sytuacji.

Irena Lipowicz dodała, że będzie rozmawiać o sytuacji polskiej mniejszości na Litwie z komisarzem praw człowieka Rady Europy. Wyjaśniła, że chce ponownie poruszyć także kwestię polskiej edukacji na Litwie podczas spotkania z innymi rzecznikami praw człowieka. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że taka rozmowa to część jasnego stanowiska Polski, jakie nasz rząd artykułuje teraz wobec Wilna.

Dziś polskie szkoły na Litwie będą funkcjonować normalnie. Strajk szkolny został zawieszony na 2 tygodnie. Organizatorzy postanowili zawiesić go niedzielnej po wizycie na Litwie premiera Polski.

Wczoraj Donald Tusk rozmawiał o problemach polskiej oświaty w nadmorskim kurorcie Połąga z premierem Litwy Andriusem Kubiliusem.

Premierzy postanowili powołać zespół, który ma wypracować odpowiednie dla Polaków warunki działania polskiego szkolnictwa. W skład zespołu wejdą wiceministrowie edukacji z obu krajów , eksperci i przedstawiciele mniejszości polskiej i litewskiej.

Zgodnie z nową ustawą oświatową, na Litwie od 2013 roku uczniowie szkół mniejszości narodowych będą musieli zdawać maturę z języka litewskiego jako ojczystego, a nie państwowego, czyli tak jak ich litewscy koledzy. Egzamin taki jest trudniejszy, co może rzutować na wyniki matur i mniejsze szanse Polaków ubiegających się o przyjęcie na studia.

Czytaj więcej o sytuacji Polaków na Litwie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t90259.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;zalatwil;poprawe;sytuacji;polakow,85,0,902997.html) Tusk załatwił poprawę sytuacji Polaków? Premierzy Polski i Litwy zapowiedzieli powstanie zespołu do spraw edukacji, w skład którego wejdą wiceministrowie z obu krajów, eksperci, a także przedstawiciele mniejszości polskiej i litewskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t127925.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strajk;polskich;uczniow;na;litwie;przeciw;reformie,184,0,902072.html) Polscy uczniowie strajkują. Przeciw reformie Protestujący przed urzędem prezydenckim, domagają się odwołania ustawy o oświacie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)