Notowania

prezydent
01.07.2009 19:20

RPO napisał list do prezydenta ws. ustawy medialnej

Rzecznik Praw Obywatelskich ocenił, że uchwalona przez sejm ustawa medialna nie spełnia standardów wyznaczonych przez Konstytucję oraz może spowodować trwałe i nieodwracalne negatywne skutki dla polskiej radiofonii i telewizji.

Podziel się
Dodaj komentarz

W liście do prezydenta Janusz Kochanowski wyraził nadzieję, że ustawa zostanie zawetowana lub przesłana do Trybunału Konstytucyjnyego. W tym drugim wypadku, zdaniem rzecznika, wyrok pozwoliłby na wyznaczanie jasnych wskazówek co do przyszłego kształtu systemu finansowania mediów publicznych - zgodnego z ustawą zasadniczą i prawem Unii Europejskiej.

Zdaniem rzecznika, uchwalona ustawa medialna nie zapewniając mediom publicznym odpowiednich wpływów, może prowadzić do przekreślenia ich konstytucyjnie wymaganej niezależności. Profesor Kochanowski dodał, że decyzja o skali wsparcia z budżetu państwa, pozostawiona w rękach rządu i większości parlamentarnej, nie zapewnia bezpiecznej i długoterminowej perspektywy finansowania. Może to w konsekwencji prowadzić do zaprzeczenia misji publicznej mediów i całkowicie przekreślić ich niezależność - czytamy w liście do Lecha Kaczyńskiego.

Tagi: prezydent, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz