Notowania

rząd
10.12.2010 17:52

Rząd - Komisja Europejska - OFE

Rząd porozumiał się z Komisją Europejską w sprawie odliczenia wpłat do Otwartych Funduszy Emerytalnych od długu publicznego i deficytu - dowiedziała się IAR ze źródeł zbliżonych do kancelarii premiera. Metodologia tego odliczenia zostanie ustalona przez Komisję wiosną.

Podziel się
Dodaj komentarz

Premier Donald Tusk i przewodniczący Jose Manuel Barroso ustalili dziś telefonicznie w jaki sposób będą brane pod uwagę koszty reformy emerytalnej w procedurze nadmiernego deficytu, zarówno jeśli chodzi o liczenie deficytu i długu publicznego.
Rząd jest zadowolony z porozumienia, gdyż oznacza ono, że deficyt Polski może wynosić maksymalnie 4,5 PKB i dopiero po przekroczeniu tego progu wszczynana będzie procedura nadmiernego deficytu. W przypadku krajów, które nie przeprowadziły reformy emerytalnej procedurę wszczyna się po przekroczeniu deficytu o 3 procent.
Polska rocznie ponad 1,5 procent PKB przekazuje do OFE.
Polska zabiegała o odliczenie tłumacząc, że kraje, które przeprowadziły trudne reformy są poszkodowane - już teraz bowiem muszą wykazywać zobowiązania wobec przyszłych emerytów, co zwiększa poziom długu i deficytu.
Porozumienie rządu i Komisji w przyszłości może pomóc uniknąć sankcji za przekroczenie dozwolonego poziomu deficytu finansów publicznych, który obecnie jest niemal dwukrotnie wyższy od dozwolonego. Dotyczy to też długu publicznego, który rośnie w szybkim tempie.
Poza tym, łatwiej będzie Polsce w przyszłości spełnić kryteria wejścia do strefy euro.
Obecne negocjacje trwały kilka miesięcy, a o zmiany dziś wynegocjowanie starały się wszystkie polskie rządy od 2003 roku.
Według Eurostatu polski dług publiczny wynosi 50,9 procent PKB. Deficyt budżetowy po październiku wynosił 41,8 miliardów złotych.

Tagi: rząd, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz