Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd - Komisja Europejska - OFE

0
Podziel się:

Rząd porozumiał się z Komisją Europejską w sprawie odliczenia wpłat do Otwartych Funduszy Emerytalnych od długu publicznego i deficytu - dowiedziała się IAR ze źródeł zbliżonych do kancelarii premiera. Metodologia tego odliczenia zostanie ustalona przez Komisję wiosną.

Premier Donald Tusk i przewodniczący Jose Manuel Barroso ustalili dziś telefonicznie w jaki sposób będą brane pod uwagę koszty reformy emerytalnej w procedurze nadmiernego deficytu, zarówno jeśli chodzi o liczenie deficytu i długu publicznego.
Rząd jest zadowolony z porozumienia, gdyż oznacza ono, że deficyt Polski może wynosić maksymalnie 4,5 PKB i dopiero po przekroczeniu tego progu wszczynana będzie procedura nadmiernego deficytu. W przypadku krajów, które nie przeprowadziły reformy emerytalnej procedurę wszczyna się po przekroczeniu deficytu o 3 procent.
Polska rocznie ponad 1,5 procent PKB przekazuje do OFE.
Polska zabiegała o odliczenie tłumacząc, że kraje, które przeprowadziły trudne reformy są poszkodowane - już teraz bowiem muszą wykazywać zobowiązania wobec przyszłych emerytów, co zwiększa poziom długu i deficytu.
Porozumienie rządu i Komisji w przyszłości może pomóc uniknąć sankcji za przekroczenie dozwolonego poziomu deficytu finansów publicznych, który obecnie jest niemal dwukrotnie wyższy od dozwolonego. Dotyczy to też długu publicznego, który rośnie w szybkim tempie.
Poza tym, łatwiej będzie Polsce w przyszłości spełnić kryteria wejścia do strefy euro.
Obecne negocjacje trwały kilka miesięcy, a o zmiany dziś wynegocjowanie starały się wszystkie polskie rządy od 2003 roku.
Według Eurostatu polski dług publiczny wynosi 50,9 procent PKB. Deficyt budżetowy po październiku wynosił 41,8 miliardów złotych.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)