Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd za odwróconą hipoteką

0
Podziel się
bErSswmZ

Dożywotnia renta w zamian za nieruchomość. Rząd zatwierdził projekt odwróconej hipoteki. Na nowych regulacjach skorzystają przede wszystkim seniorzy, dla których może to być dodatkowe źródło dochodu.
Nowe rozwiązania adresowane są głównie do starszych osób. Jeśli osoba taka jest właścicielem nieruchomości, może pójść do banku i podpisać umowę kredytową na zasadzie odwróconej hipoteki. Bank co miesiąc wypłaci rentę, której zabezpieczeniem jest mieszkanie, bądź inna nieruchomość. Wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj tłumaczy, że dziś rozwiązania w tej sprawie nie są wystarczająco uregulowane. Dlatego wiele osób może paść ofiarą oszustów. Wysokość świadczenia będzie uzależniona od wyceny nieruchomości, której właścicielem jest osoba ubiegająca się o rentę. Wyceny dokona niezależny rzeczoznawca.
Zdaniem ekspertów, takie rozwiązanie jest o wiele lepsze od funkcjonującej już renty dożywotniej. W ramach hipoteki odwróconej, kredytobiorca zachowuje prawo do własności lokalu. Zachowują je także spadkobiercy, pod warunkiem, że spłacą roszczenia banku. W przypadku renty dożywotniej, osoba starsza podpisując umowę, przekazywała prawo własności instytucji finansowej. Niezależnie od tego, czy pobierała rentę przez miesiąc, czy przez wiele lat, spadkobiercy nie mogli mieć żadnych roszczeń.
Aleksandra Łukasiewicz z Expandera podkreśla, że w Polsce nie ma kompleksowego programu edukacyjnego dla seniorów. Stąd żyją oni często w dużych i niewygodnych mieszkaniach, w centrach miast. Marzena Rudnicka z Centrum imienia Adama Smitha dodaje, że rząd powinien pomyśleć nad wsparciem deweloperów, którzy chcą inwestować w mieszkania dla seniorów. Starzenie się naszego społeczeństwa wymusi takie inwestycje - dodaje.
Na konieczność szczegółowych regulacji w tej sprawie wskazuje prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Chodzi o to, by ci, którzy świadczą te usługi, mieli odpowiednie kwalifikacje i zabezpieczenie finansowe. Uchroni to przed sytuacją, w której dana firma bankrutuje i kwota przestaje być wypłacana emerytowi lub renciście - zaznaczył prezes Związku Banków Polskich.
Projekt odwróconej hipoteki trafi teraz do Sejmu.

Informacyjna Agencja Radiowa

bErSswnC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)