Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzecznik Praw Pacjenta-protest-recepty

0
Podziel się:

Rzecznik Praw Pacjenta podkreśliła, że szpitale i przychodnie, które podpisały kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia mają obowiązek wystawiania chorym recept na leki refundowane.

Od dziś lekarze rozpoczęli akcję protestacyjną, która polega na wystawianiu tylko recept pełnopłatnych. Według NFZ problem dotyczy tylko lekarzy przyjmujących prywatnie, którzy nie mają podpisanych nowych umów z Funduszem na wypisywanie recept. Wczoraj samorząd lekarski i związki zawodowe wezwały do protestu wszystkich medyków w ramach solidarności.
Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska powiedziała w czerwcu, że jeżeli chory otrzyma receptę pełnopłatną powinien interweniować u zwierzchnika lekarza. Mogą też telefonować do Biura Rzecznika Praw Pacjenta pod numer bezpłatnej infolinii 800-190-590 czynnej od 9.00 do 21.00 od poniedziałku do piątku.
Lekarze, którzy pracują w publicznych placówkach i przyłączą się do protestu muszą się liczyć z karami nakładanymi na świadczeniodawcę w wysokości do 2 procent wartości kontraktu z NFZ.
Rzecznik zapowiedziała, że kiedy sygnały od chorych o nieprawidłowościach będą dotyczyły jednego świadczeniodawcy, może wszcząć postępowanie w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Może też nałożyć karę do 500 tysięcy złotych lub zgłosić sprawę do prokuratury.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)