Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" - Dezinformacja publiczna

0
Podziel się:

W Polsce wbrew interesowi społeczeństwa urzędnicy ukrywają informacje. Tracą na tym obywatele i gospodarka - czytamy w "Rzeczpospolitej". Gazeta powołuje się na wyniki badań przeprowadzonych w 89 krajach przez Acces Info Europe i Center for Law and Democracy.

Zgodnie z nimi plasujemy się na samym końcu rankingów oceniających jawność decyzji podejmowanych przez urzędy państwowe i samorządowe. Wypadamy najgorzej również wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej. Na 150 możliwych do zdobycia punktów uzyskaliśmy zaledwie 62.
Zakwestionowana wczoraj przez Trybunał Konstytucyjny poprawka senatora Platformy Obywatelskiej Marka Rockiego ograniczająca obywatelom dostęp do informacji publicznej powinna na nowo otworzyć debatę na ten temat - podkreśla "Rzeczpospolita".
Paweł Dobrowolski, prezes Fundacji FOR w rozmowie z gazetą zwraca uwagę, że udzielenie informacji zależy głównie od dobrej woli urzędnika. "Jak chce, to nam jej udzieli. Jak nie, możemy się przez kilka lat odwoływać do NSA i nie ma żadnej gwarancji, że mimo pozytywnego wyroku uda się go wyegzekwować" - mówi Dobrowolski gazecie.
"Rzeczpospolita" dodaje, że na niesprzyjającą jawności politykę państwa coraz częściej nie godzą się obywatele. Rośnie liczba kierowanych do sądów skarg. O ile w 2007 roku były 183 skargi na urzędniczą bezczynność i 118 na odmowę udzielenia informacji, o tyle w 2011 r. odpowiednio 816 i 177.
Więcej na ten temat - w "Rzeczpospolitej".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Rzeczpospolita"/kry/dyd

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)