Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Rzeczpospolita" - Humaniści także docenieni

0
Podziel się

Ministerstwo nauki kończy pracę nad Narodowym Programem Rozwoju Humanistyki - dowiedziała się "Rzeczpospolita. Jego celem jest dofinansowanie badań humanistycznych, które nie mogą liczyć na unijne wsparcie.

bEggIOFx

W przyszłym roku rząd ma przeznaczyć 70 milionów złotych na projekt wsparcia humanistyki. Minister nauki przyznaje, że jeśli rząd do 2013 roku przekazuje ponad 4 miliardy ze środków unijnych na badania z zakresu nauk technicznych i ścisłych, to musi znaleźć sposób na systemowe wspieranie humanistyki. I nad tym pracuje kilkuosobowy zespół naukowców powołanych przez minister Kudrycką.
Ministerialny program przewiduje finansowanie badań, które prowadzą do powstania ważnych dla kultury i dziedzictwa narodowego dzieł. Chodzi o publikacje źródeł historycznych dotyczący Polski i jej miejsca w świecie, dokumentację polskiego dorobku artystycznego i kulturowego, krytyczne wydania tekstów polskich pisarzy i uczonych, podstawowe słowniki biograficzne, przedmiotowe, atlasy historyczne i naukowo opracowane słowniki językowe.
Pieniądze w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki mają być dzielone w drodze konkursów. Pierwsze mają być ogłoszone jesienią.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Rzeczpospolita"/to/jp

bEggIOGa
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)