Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeczpospolita - IPN - Rytm - zerwana współpraca

0
Podziel się:

Instytut Pamięci Narodowej rezygnuje ze współpracy z Oficyną Wydawniczą RYTM - informuje "Rzeczpospolita". Jeden z jej założycieli i obecny właściciel Marian Kotarski po ponad 30 latach okazał się kadrowym oficerem Służby Bezpieczeństwa. Przez lata uchodził za wzorowego i zasłużonego działacza opozycji antykomunistycznej.

W latach 2007-2011 IPN sfinansował wydanie ośmiu książek przez RYTM. Dotacje na każdą z nich nie przekraczały 50 tysięcy złotych. Były to głównie książki poświęcone Kresom oraz działalności opozycji antykomunistycznej na Mazowszu i Podlasiu. Po ujawnieniu prawdziwej tożsamości Mariana Kotarskiego, prezes IPN dr Łukasz Kamiński poinformował, że nie wyobraża sobie dalszej współpracy z RYTMEM.
Marian Kotarski przez lata funkcjonował pod fałszywym nazwiskiem. W rzeczywistości nazywa się Marian Pękalski i jest byłym oficerem SB - czytamy w gazecie. W latach osiemdziesiątych jako oficer rozpracowujący środowisko mazowieckiej Solidarności założył podziemne wydawnictwo. W 1989 roku zrezygnował z pracy w SB i kontynuował swoją działalność wydawniczą pod fałszywym nazwiskiem. W IPN zachowała się kompletna teczka Mariana Pękalskiego.

Rzeczpospolita/IAR/jp/nyg

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)