Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Rzeczpospolita" - Jan Kulczyk wchodzi w białoruską energetykę

0
Podziel się

Kulczyk Holding podpisał z koncernem Biełenergo umowę o budowie elektrowni węglowej - ustaliła "Rzeczpospolita". Białoruska energia ma trafić również do polskich klientów.

bEirxyPp

Wstępne szacunki wskazują, że wartość inwestycji sięgnie półtora miliarda euro. Z umowy wynika, że holding Jana Kulczyka i Białorusini dzielą się udziałami w przedsięwzięciu po połowie. Będzie to największa polska inwestycja na Białorusi.
Budowa elektrowni ma ruszyć na przełomie 2011 i 2012 roku, a zakończona zostałaby w 2015 lub 2016 roku - mówi "Rzeczpospolitej" Marta Wysocka, rzecznik prasowy Kulczyk Holding.
Energia z Białorusi ma trafić także do odbiorców w Polsce. Aby tak się stało, musi jednak powstać polsko-białoruski most energetyczny. To również przewiduje wczorajsza umowa. Takie połączenie ma powstać na odcinku Roś - Narew. Po stronie białoruskiej zajmie się tym Kulczyk Holding i Biełenergo. Z naszej powinien to zrobić PSE Operator, ale nie jest to na razie przesądzone.
Plan zakłada, że elektrownia będzie opalana polskim węglem. Miałaby go dostarczyć lubelska kopalnia Bogdanka, ale w tej sprawie także nie ma jeszcze żadnych konkretnych ustaleń.
Jak pisze "Rzeczpospolita", elektrownia na Białorusi to kolejna duża inwestycja, w którą chce zaangażować się Jan Kulczyk. Biznesmen we współpracy z innymi firmami chciał przejąć Energę. Teraz szykuje się do zakupu Enei, interesuje się Lotosem. Skąd weźmie pieniądze na białoruski projekt? Przedstawiciele Kulczyk Holding twierdzą, że struktura finansowania inwestycji jest "w trakcie przygotowywania".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Rzeczpospolita/dj

bEirxyPS
energetyka
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)