Notowania

koniec
26.04.2009 23:37

"Rzeczpospolita" - Koniec optymizmu Polaków

Większość Polaków spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej i wzrostu bezrobocia. Ostatni raz tak pesymistyczne nastroje ankietowani mieli pięć lat temu, przed wejściem do Unii Europejskiej - pisze "Rzeczpospolita" powołując się na wyniki badań GfK Polonia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Gazeta dodaje, że w marcu tylko nieco ponad 5 procent Polaków uważało, że sytuacja gospodarcza kraju w najbliższych 12 miesiącach się poprawi. Przeciwnego zdania było blisko 60 procent badanych. A ponad 15 procent z nich przewidywało, że pogorszenie będzie znaczne. Stabilną sytuację gospodarczą prognozował co czwarty Polak.
Jeszcze gorzej w opinii badanych w kolejnych 12 miesiącach będzie wyglądał rynek pracy. Spadek bezrobocia przewiduje niespełna 2 procent respondentów, podczas gdy jego wzrost aż 85 procent, w tym co trzeci z nich twierdzi, że będzie on zdecydowany.
"Rzeczpospolita" pisze, że pesymizm zawsze dominował wśród Polaków, ale w marcu wzrósł do poziomu odnotowanego w dziewięcioletniej historii badań tylko dwa razy: w lecie 2001 roku i tuż przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, w kwietniu 2004 roku. W dodatku po raz pierwszy tak gwałtownie
Dziennik wyjaśnia, że GfK Polonia od 2001 roku raz w miesiącu pyta, jak zmieni się sytuacja gospodarcza i bezrobocie w najbliższym roku. Badania zleca Komisja Europejska.

"Rzeczpospolita"/kry/jp

Tagi: koniec, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz