Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" - Kontrowersyjna obecność w radzie

0
Podziel się:

"Rzeczpospolita" pisze, że Polacy znów zasiedli w radzie naukowej fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie zajmującej się budową muzeum wypędzonych. Fundacja zaprosiła do niej Krzysztofa Ruchniewicza - szefa Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich imienia Willy Brandta na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Piotra Madajczyka, kierującego Zakładem Studiów nad Niemcami PAN.

Gazeta dodaje, że obydwaj historycy zastąpili w radzie Tomasza Szarotę, który rok temu zrezygnował z zasiadania w niej. Podobnie uczyniła czeska profesor Kristina Kaiserova oraz przedstawiciele Centralnej Rady Żydów.
Profesor Krzysztof Ruchniewicz uważa jednak, że bojkotowanie prac rządowej fundacji, której celem jest stworzenie koncepcji berlińskiego muzeum przymusowych migracji, jest błędem, bo pozbawiamy się wpływu na jej prace.
Tymczasem profesor Tomasz Szarota jest zdania, że naiwnością jest abstrahowanie od politycznego wymiaru współpracy w radzie. "Nie mam złudzeń, że dla Niemców wypędzenia wciąż są tematem ściśle politycznym, gdyż w ten sposób zabiega się o głosy wypędzonych" - mówi Tomasz Szarota "Rzeczpospolitej". Jego zdaniem nowi polscy członkowie rady będą listkiem figowym tego politycznego zamysłu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / "Rzeczpospolita" / kry / kusiak

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)