Notowania

wiadomości
28.05.2012 08:08

"Rzeczpospolita" - Polska buduje kościoły

We wszystkich diecezjach w Polsce buduje się nowe kościoły. "Rzeczpospolita" publikuj/abe dane, według których obecnie powstaje prawdopodobnie kilkaset świątyń. Na przykład w diecezji warszawsko-praskiej 34, w krakowskiej - 21, w warszawskiej -15, poznańskiej -15, we wrocławskiej - 7 i w łódzkiej - 5.

Podziel się
Dodaj komentarz

Gazeta dodaje, że mieszkańców przybywa w nowych osiedlach na obrzeżach wielkich miast, i to głównie tam buduje się kościoły. "Dawne podpoznańskie wsie zamieniają się w duże, nowoczesne osiedla mieszkaniowe" - mówi ksiądz Maciej Szczepaniak, rzecznik kurii poznańskiej. W archidiecezji poznańskiej 11 kościołów - na 15 budowanych - powstaje w Poznaniu i na jego obrzeżach (np. w Złotnikach).
"Rzeczpospolita" zauważa, że budowane dzisiaj kościoły są dużo mniejsze niż kiedyś. Zwraca się uwagę na koszty utrzymania świątyni: ogrzania i oświetlenia, oraz miejsca na parking.
Koszt wybudowania niedużego kościoła to dziś, nie licząc działki, 5-7 milionów złotych. Okazuje, że parafie nie pozyskują pieniędzy z banków. Te nie kredytują kościołów. Środki pochodzą głównie z ofiar wiernych i od sponsorów.
Więcej na ten temat - w "Rzeczpospolitej".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Rzeczpospolita"/kry/ab

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz