Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" Coraz mniej wiejskich szkół

0
Podziel się:

Ten rok może być rekordowy, jeśli chodzi o liczbę wiejskich szkół, które samorządy wytypowały do likwidacji, przekształcenia lub oddania lokalnym stowarzyszeniom - pisze "Rzeczpospolita".

Zmienione przepisy dają samorządom pełną swobodę pod tym względem; znowelizowana ustawa z 2009 roku zniosła bowiem konieczność uzyskania zgody kuratora oświaty. "Rzeczpospolita" dodaje, że do końca lutego gminy mają poinformować kuratorium o zamiarze likwidacji szkół. W ubiegłym roku raczej nie korzystały z tej możliwości, gdyż nie chciały narażać się mieszkańcom przed wyborami samorządowymi.
Gminy tłumaczą swoją decyzję tym, że do niektórych wiejskich szkół chodzi za mało dzieci, a ich utrzymanie dużo kosztuje. Według Aliny Kozińskiej-Bałdygi, prezesa Federacji Inicjatyw Oświatowych, ustawa o finansach publicznych zagraża wiejskim szkołom, gdyż gminy nie dostały należytego wspracia na ich utrzymanie.
Przeciwko planom likwidacji szkół protestują rodzice. Mieszkańcy kilku miejscowości w Bieszczadach skierowali list w tej sprawie do radnych, rzecznika praw dziecka, Kancelarii Prezydenta RP, MEN i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
"Zamykanie wiejskich szkół powoduje utratę lokalnych więzi społęcznych, w przyszłości ucieczki młodzieży do dużych miast i odpływ z regionu ludzi wykształconych" - napisali w liście.

IAR/Rzeczpospolita/dw/dj

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)