Notowania

złoty
26.01.2009 23:10

"Rzeczpospolita" Eureko rezygnuje z 35 miliardów złotych, ale nie z akcji PZU

Wniosek Eureko o ugodę ze Skarbem Państwa złożony w warszawskim sądzie może być obroną przed przedawnieniem roszczeń - ustaliła "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezes Eureko Polska, Michał Nastula przyznaje, że sprawa przedawnienie miała wpływ na złożenie wniosku, ale zastrzega, że nie jest to główny powód.
Zdaniem prawnika Grzegorza Domańskiego z kancelarii DZP, propozycja Eureko może być ruchem technicznym na przykład zabezpieczającymi przez zarzutami o przedawnienie roszczeń, ale firmie może też zależeć na czasie. W jego opinii wyegzekwowanie ewentualnego odszkodowanie może zająć Eureko kilka lat.
W ramach ugody Eureko proponuje między innymi rezygnację z arbitrażu i zakup dodatkowych akcji dających koncernowi większościowy pakiet w PZU - dziś ma 33 procent kapitału. Inwestor domaga się też by cena transakcji wyniosła 116, 5 złotych za akcję, czyli tyle za ile Holendrzy mogli kupić ten pakiet przed ponad siedmiu laty. "Rzeczpospolita" podaje, że obecnie papiery ubezpieczyciela wyceniane są na 230 -250 złotych za sztukę. W dalszym scenariuszu ugody Holendrzy proponują wprowadzenie PZU na giełdę najpóźniej do końca listopada tego roku. Eureko zobowiązują się również przez trzy lata od giełdowego debiutu nie przekraczać połowy udziału w spółce.

IAR/"Rzeczpospolita"/as/łp

Tagi: złoty, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz