Notowania

wiadomości
12.05.2011 01:21

"Rzeczpospolita" Nieznany raport o zamachu na JP II

"Rzeczpospolita" odkryła w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej nieznany dotąd dokument, który potwierdza sowiecki ślad w zamachu na Jana Pawła II. Rzuca też światło na powody, dla których do niego doszło.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zachodnioniemiecki wywiad był przekonany, że za zamachem na papieża Polaka stali Sowieci. Wynika tak z raportu, który powstał 27 czerwca 1981 roku, niespełna dwa miesiące po zamachu.
"Rzeczpospolita" dodaje, że dokument to wyciąg z raportu jednego z najcenniejszych źródeł wydziału XIV Departamentu I MSW zajmującego się wywiadem. Agent o numerze 4072 działał na kierunku watykańskim. Historycy IPN-u przypuszczają, że był to Andrzej Madejczyk, pseudonim Lakar.
Źródło 4072 twierdzi, że według Niemców celem zamachu było niedopuszczenie do przyjazdu Jana Pawła II na pogrzeb prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Służba Bezpieczeństwa od połowy kwietnia 1981 roku miała świadomość, iż papież wie, że kardynał jest umierający. 15 kwietnia wydano bowiem oficjalny komunikat o stanie zdrowia prymasa. "Przybycie J. Pawła II na pogrzeb kardynała Wyszyńskiego do Warszawy spowodowałoby, że świadomość narodowa Polaków otrzymałaby siłę napędową - stąd należało papieża wyłączyć z gry" - czytamy w raporcie źródła 4072.
Więcej w "Rzeczpospolitej".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Rzeczpospolita"/kl/kry

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz