Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" o pracy dla niepełnosprawnych

0
Podziel się:

W Polsce tylko co czwarty niepełnosprawny podejmuje pracę. Takie są wyniki największych do tej pory polskich badań dotyczących niepełnosprawnych na rynku pracy, do których dotarła "Rzeczpospolita".

Badania wśród stu tysięcy niepełnosprawnych prowadzili przez półtora roku eksperci ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Polska wypadła słabo na tle Europy, gdzie pracuje średnio co drugi niepełnosprawny.
Badania wykazały, że inwalidzi niewiele wiedzą o swoim zdrowiu i o przysługujących im prawach. Niemal połowa twierdziła, że nie pracuje, bo zabronił im tego lekarz, co nie było prawdą. Jedna trzecia obawia się, że gdy zacznie pracować, straci rentę. Wielu niepełnosprawnych nie wie jednak, z jakiego powodu przyznano im rentę. Aż 40 procent twierdzi, że właściwie nie wie, co im dolega. Zdaniem kierującej badaniami profesor Anny Izabeli Brzezińskiej, to skutek fatalnego orzecznictwa i systemu rentowego, który uczy postawy roszczeniowej wobc państwa.
Badania wykazały, że najtrudniej znaleźć pracę osobom z niepełnosprawnością intelektualną, chorobami psychicznymi oraz uszkodzeniami słuchu i mowy. Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".

"Rzeczpospolita" 11 05/Siekaj/nyg

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)