Notowania

wiadomości
16.01.2013 08:01

"Rzeczpospolita" Oświata bardzo kulejąca.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Rzeczpospolita"- edukacja- niełnosprawni

Polski system pracy z uczniami niesprawnymi jest anachroniczny. Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Irena Lipowicz sugeruje konieczność jego reformy - czytamy w "Rzeczpospolitej".
W swoim wystąpieniu skierowanym do Ministerstwa Edukacji Narodowej wskazuje kilkanaście rekomendacji, które mogą sprawić, że w Polsce niepełnosprawni otrzymają prawo do nauki bez przejawów dyskryminacji i na zasadach równych szans. Nawiązuje w nim do ratyfikowanej we wrześniu ubiegłego roku przez Bronisława Komorowskiego Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.
Wystąpienie RPO, jest wsparte raportem "Równe szanse w dostępie do edukacji osób z niepełnosprawnościami". Autorzy jednego z jego rozdziałów, Ireneusz Białek oraz Dagmara Nowak-Adamczyk przekonują, że w przypadku osób niepełnosprawnych w Polsce dominuje typ kształcenia o charakterze segregacyjnym, czyli oddzielającym od siebie dzieci pełnosprawne i niepełnosprawne. Podkreślają, że dzieci i młodzież niepełnosprawna nie mają szans na normalne funkcjonowanie, rywalizowanie i rozwijanie się wraz ze swoimi rówieśnikami. To, zdaniem ekspertów, powoduje obniżenie umiejętności społecznych tych osób i często skutkuje porażką w próbie dostania się na studia wyższe. Wówczas niepełnosprawni pozostają z kwalifikacjami, które nie wystarczają do podjęcia pracy o ambitniejszym charakterze.
Więcej w "Rzeczpospolitej".

Informacyjna Agencja Radiowa/"Rzeczpospolita "/kl/dyd

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz