Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Rzeczpospolita" Proces nie musi trwać długo

0
Podziel się

"Rzeczpospolita" pisze o przygotowywanej rewolucji w kodeksie postępowania karnego, która pozwoli na znaczące skrócenie procedury karnej. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego przygotowała kilkadziesiąt zmian w przepisach. Jeśli zostałyby wprowadzone w życie, sąd mógłby decydować o zastosowaniu tymczasowego aresztowania tylko na podstawie dowodów jawnych dla oskarżonego i jego adwokata.

bEgmRtVh

Decyzję taką będzie musiał precyzyjnie uzasadnić. Sąd będzie mógł umorzyć postępowanie za występek zagrożony karą do 3 lat, jeśli pokrzywdzony się na to zgodzi, a szkoda została naprawiona. Najważniejszą zmianą będzie przeprowadzanie dowodów na wniosek stron. Z urzędu sąd będzie to czynić jedynie w wyjątkowych wypadkach. Nowy sposób zwolni sąd od szukania dowodów winy, gdy oskarżyciel nie kwapi się do ich dostarczenia. Prokurator nie będzie musiał odczytywać na sali całego aktu oskarżenia, a sąd godzinami ujawniać zeznać wszystkich świadków.
Wiceszef Komisji Kodyfikacyjnej profesor Piotr Hofmański zastrzega, że przedstawione propozycje traktowane są jako otwarcie dyskusji o modelu procesu karnego.

IAR/rz/łp/dyd

bEgmRtVK
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)