Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
"Rzeczpospolita" (Przed)szkolny horror pięciolatka
Dyskryminacja ekonomiczna, brak posiłków, a nawet wody to codzienność wielu zerówkowiczów - alarmuje "Rzeczpospolita".
Czytaj więcej w Money.pl
Dziś wchodzi w życie obowiązek szkolny dla siedmiolatków
Minister edukacji Anna Zalewska wyjaśniała, że nowe przepisy de facto oznaczają obniżenie wieku edukacji, ale w przyjaznych, przedszkolnych warunkach. Już wtedy dzieci rozpoczną naukę pisania i czytania.
Sejm: obowiązek szkolny dla sześciolatków zniesiony
Sejm zniósł obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków nowelizując ustawę o systemie oświaty. Zdecydowano, że dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę dopiero w wieku 7 lat, po rocznym obowiązkowym wychowaniu przedszkolnym w wieku 6 lat.
Sejm za utrzymaniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków
Sejm odrzucił obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczący tej sprawy.
Nałożenie obowiązku szkolnego na pięciolatki okazuje się organizacyjną porażką - sugeruje gazeta. Gminy, które od 1 września 2011 roku są zmuszone do realizacji reformy przeforsowanej przez ówczesną minister edukacji Katarzynę Hall, nie dostały na realizację programu nawet złotówki. Jak wynika z raportu o warunkach edukacji przedszkolnej przygotowanego przez Stowarzyszenie i Fundację Rzecznik Praw Rodziców, skutki zmian są opłakane.
Z ankiet zebranych z blisko 500 gmin wyłaniają się problemy nie tylko natury organizacyjnej: utrudnionego dostępu do przedszkoli pięcio- i sześciolatków, braku posiłków czy dostatecznej opieki nad dziećmi, ale także te o charakterze społecznym, jak segregacja czy dyskryminacja ze względu na sytuację ekonomiczną rodzin. Autorzy tego raportu chcą teraz skierować go do opinii międzynarodowej, oprócz rzecznika praw obywatelskich czy rzecznika praw dziecka trafi on w ręce Komisji Europejskiej, UNICEF oraz ONZ.
Więcej o sprawie w "Rzeczpospolitej".

IAR/Rzeczpospolita/lm/dyd
IAR