Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" Szybsze pozegnanie z weglem brunatnym?

0
Podziel się:

"Rzeczpospolita" pisze o sporze, który rozgorzał w związku z planami uruchomienia nowych kopalń odkrywkowych węgla brunatnego.
Michał Wilczyński, w latach 1990-1995 główny geolog kraju i wiceminister środowiska opublikował raport "Węgiel brunatny paliwem bez przyszłości". Jego zdaniem, zagospodarowane w Polsce złoża węgla brunatnego przy obecnej skali wydobycia wystarczą na 20-30 lat, a straty środowiskowe liczone są w miliardach złotych, dlatego nowe inwestycje związane z tym paliwem nie mają sensu.
Dla producentów paliwa, z którego mamy w Polsce 30 procent energii elektrycznej, stawka jest bardzo wysoka. Według różnych danych pod Legnicą i Gubinem mamy jakieś 3 miliardy ton węgla brunatnego nadającego się do wydobycia, co pozwoliłoby na budowę dwóch kopalń odkrywkowych i dwóch elektrowni o mocy 4500 MW każda.
Zwolennicy wydobycia węgla brunatnego i jego spalania mówią, że jeśli weźmie się pod uwagę potencjał branży, kadrę i 65 lat doświadczenia, realizacja nowych inwestycji w węgiel brunatny jest możliwa, łącznie z rekultywacją wyrobisk, którą mamy na światowym poziomie. Z dotychczasowych analiz Porozumienia Producentów Węgla Brunatnego wynika, że węgiel brunatny, uwzględniając nawet opłaty za emisję dwutlenku węgla, i tak pozostanie najtańszym paliwem.
Więcej - w "Rzeczpospolita".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/"Rzeczpospolita"/kl/dj

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)