Notowania

gaz
09.01.2009 07:38

Są szanse na wznowienie dzisiaj dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Europy

Są szanse na wznowienie dzisiaj dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Europy - tak mówią Czechy, kierujące pracami Wspólnoty. Praga poinformowała późnym wieczorem, że jest jednak porozumienie z Moskwą w sprawie wysłania obserwatorów na Ukrainę, którzy mają nadzorować przesył gazu. Inne informacje płyną z Brukseli - Komisja Europejska mówi, że porozumienia nie ma.

Podziel się
Dodaj komentarz

Czesi napisali w oświadczeniu dla prasy, że premier Mirek Topolanek rozmawiał telefonicznie z szefem rosyjskiego rządu Władimirem Putinem i uzgodnił z nim warunki wysłania obserwatorów. A to powinno doprowadzić - jak pisze Praga - do wznowienia dostaw gazu do krajów członkowskich. Tymczasem kilka godzin wcześniej czeski minister do spraw przemysłu i handlu Martin Rziman mówił, że zgody w sprawie misji ekspertów nie ma. Powodem były żądania Moskwy, by do tej grupy weszli Rosjanie. "Jesteśmy rozczarowani postawą rosyjskiej strony" - mówił czeski minister. Końca sporu nie widać przyznawał unijny komisarz do spraw energii Andries Piebalgs. "Nie potrafię powiedzieć, kiedy dostawy gazu zostaną wznowione" - dodał.

Teraz Czechy uważają, że jest na to szansa już dzisiaj, bo - jak wynika z nieoficjalnych, najnowszych informacji - Rosja zrezygnowała ze swojego żądania. Ale to są na razie wstępne uzgodnienia i dlatego Bruksela reaguje na nie z dystansem - zbyt wiele już było sprzecznych informacji na ten temat.

Tagi: gaz, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz