Notowania

wiadomości
01.06.2011 08:22

SD-Kalita-elektrownie atomowe

Sojusz Lewicy Demokratycznej podtrzymuje swoje stanowisko co do przeprowadzenia referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej. Wczoraj do plebiscytu w tej sprawie wezwał polski rząd ONZ-owski sprawozdawca do spraw odpadów toksycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rzecznik Sojuszu Tomasz Kalita powiedział w Sygnałach Dnia, że tak ważna decyzja powinna być omawiana w szerokiej debacie, a następnie głosowana w referendum. Dodał, że jego partia ma świadomość nadchodzącego kryzysu energetycznego. Jednak - jego zdaniem - sposób na jego rozwiązanie powinien być szerzej konsultowany. W opinii Tomasza Kality, zamiast tego w Polsce prowadzone są debaty o sprawach symbolicznych. Rząd natomiast przyjął plan budowy elektrowni, bez informacji o tym kto tę budowę sfinansuje. Tomasz Kalita przypomniał też, że za referendum przemawia też poniedziałkowa decyzja władz Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi postanowili, że do 2022 roku zaprzestaną korzystania z technologii atomowych.
Wczoraj sprawozdawca ONZ do spraw odpadów toksycznych Calin Georgescu powiedział, że Polacy powinni wiedzieć o wszystkich szansach oraz zagrożeniach wynikających z budowy elektrowni atomowej. Jego zdaniem, informacje takie nie powinny ograniczać się jedynie do lokalizacji przyszłej elektrowni i czasu jej budowy. Powinny natomiast obejmować również najnowsze dane naukowe na temat pozyskiwania uranu, potencjalnych zagrożeń związanych z energią atomową i składowania odpadów radioaktywnych. Gabinet Donalda Tuska zakłada, że pierwsza elektrownia atomowa w Polsce zacznie działać w 2020 roku.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz