Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SD - Dowgielewicz - UE - trio

0
Podziel się:

Dzisiejsze spotkanie szefów rządów Polski, Cypru i Danii - tak zwanego tria - określi długoterminowe priorytety w polityce Unii Europejskiej - wyjaśnił minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz. W spotkaniu w Warszawie będą uczestniczyć premierzy krajów, które sprawują po sobie prezydencję we Wspólnocie.

Gość "Sygnałów Dnia" zaznaczył, że Polska chce, by takie kwestie, jak bezpieczeństwo energetyczne czy Partnerstwo Wschodnie były kontynuowane po zakończeniu naszej prezydencji. W 2012 roku - dodał Mikołaj Dowgielewicz - będą prowadzone rozmowy o przyszłym, wieloletnim budżecie. Dlategotak ważna jest ścisła współpraca tych państw i nakreślenie kalendarza prac. "Zapewne Duńczycy będą dziś chcieli ogłosić, że porozumienie w sprawie wieloletniego budżetu zapadnie do końca czerwca 2012 roku"- mówił minister do spraw europejskich. Dodał, że Polska będzie ten ambitny plan popierała.
Trio ma ważną rolę do spełnienia w zagwarantowaniu spójności działań Wspólnoty. Ponieważ takie działania Unii okazały się mało efektywne w perspektywie 6 miesięcy, Traktat Lizboński wprowadził wzmocnienie współpracy w ramach 18-miesięcznych prac trio.
Minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz dodał w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że premier Polski, premier Danii i prezydent Cypru będą się też zastanawiać, w jaki sposób kluczowe dla Unii kwestie, jak agenda gospodarcza, rozszerzenie, czy problem polityki sąsiedztwa mogą być prowadzone wspólnie przez 18 miesięcy, a nie tylko podczas sprawowania prezydencji przez jeden kraj.
Trio zajmie się też sytuacją w Afryce Północnej w kontekście nielegalnych imigrantów. Cypr to kraj południa Europy, które jest szczególnie zainteresowane tymi kwestiami. Będzie też mowa o rozszerzeniu Unii Europejskiej. Nasz rząd liczy na to, że podczas polskiej prezydencji uda się zakończyć negocjacje i podpisać traktat akcesyjny z Chorwacją, a status kandydata uzyska Serbia.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)