Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm-prawo prasowe

0
Podziel się:

Zniknie luka prawna, która powstała w Prawie prasowym po wejściu w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sprostowań. Parlament zakończył prace nad zmianą ustawy - Prawo prasowe.

Posłowie przegłosowali poprawki Senatu do tej ustawy. Jedną odrzucili, cztery przyjęli. Sejm odrzucił poprawkę Senatu, który proponował, by sąd sporządzał - na wniosek strony - uzasadnienie wyroku w sprawie sprostowań. Przyjęto natomiast poprawkę, by nieobecność stron nie tamowała rozpoznania sprawy. Akceptację Wysokiej Izby uzyskała też poprawka, by sprostowanie było drukowane taką sama czcionką, co materiał prasowy, którego dotyczy.
Nowelizacja precyzuje pojęcie sprostowania - ma ono być rzeczowe i odnoszące się do faktów. Likwiduje dotychczas obowiązującą formę "odpowiedzi" oraz skreśla przepis mówiący o karalności za uchylenie się od publikacji sprostowania. Redaktor naczelny będzie mógł odmówić sprostowania ale na warunkach zapisanych w ustawie. W ciągu roku osoba zainteresowana będzie mogła wytoczyć powództwo w tej sprawie
Nowelizacja jest odpowiedzią na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. 1 grudnia 2010 roku TK orzekł niekonstytucyjność przepisów przewidujących sankcję karną za odmowę sprostowania lub odpowiedzi. TK stwierdził też brak w ustawie kryteriów pozwalających na rozróżnienie pojęć sprostowania i odpowiedzi.
Zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny przepisy przestały obowiązywać 14 czerwca 2012 roku.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Trafi teraz na biurko Prezydenta RP.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)