Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm-Sikorski-debata

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych wezwał opozycję, by rozsądnie wyrażała opinie o działaniach polskiego rządu. Przedstawiając w Sejmie założenia tegorocznej polityki zagranicznej Radosław Sikorski zaapelował o - jak to określił -"opamiętanie się w oskarżaniu rządu o służalczość wobec innych państw".

Minister Sikorski zwrócił się do polityków, którzy - wedle jego słów - "za najwyższy stopień patriotyzmu uważają oskarżanie gabinetu Donalda Tuska o służenie obcym". Zwrócił uwagę, że w polityce zagranicznej kieruje się realizmem nie po to, by porzucić ideały polskiej polityki, lecz by móc je realizować. Podkreślił, że obowiązkiem polityka jest odrzucenie emocji i racjonalne kalkulowanie, co można osiągnąć dla kraju.
Minister spraw zagranicznych przekonywał, że najskuteczniejszym sposobem zażegnania obaw przed Moskwą jest stworzenie silnego potencjału gospodarczego, sojusze i mocna pozycja międzynarodowa Warszawy.
Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę że układ sił na świecie zmienia się i wymaga trzeźwej, realistycznej oceny. "Patriotyzm nie może być wynikiem martyrologicznej ideologii" - powiedział Radosław Sikorski - "Dziś nasze państwo walczy o pozycję na arenie międzynarodowej a nie o honor, którego nikt nam nie może odebrać".
Radosław Sikorski wspomniał poprzednich ministrów spraw zagranicznych, którzy przyczynili się do wejścia Polski do NATO, Unii Europejskiej, dzięki czemu nasz kraj odzyskał zdolność stanowienia własnej polityki zagranicznej.
Szef MSZ podkreślił, że dziś Polska odnosi sukcesy w polityce krajowej i na arenie międzynarodowej. "Jesteśmy 20 gospodarką w świecie, a 6 w Unii Europejskiej, mamy wysoki Produkt Krajowy Brutto, zwiększamy wymianę handlową, rosną polskie inwestycje za granicą" - mówił szef polskiej dyplomacji
Radosław Sikorski podkreślił, że Polska po raz pierwszy w ubiegłym roku została zakwalifikowana do 17 najbogtszych krajów świata. "Potrafiliśmy stworzyć spójny system, z którego korzystają przedsiębiorcy i obywatele" - powiedział. Dodał, że staliśmy się autorytetem w dziedzinie gospodarczej w Europie. Wspomniał o działaniach antykryzysowych. Mówił też o znaczeniu naszej Giełdy Papierów Wartościowych, sukcesie promocyjnym roku chopinowskiego i polskiego pawilonu w Szanghaju, który odwiedziło 8 milionów zwiedzających. Podkreslił też, że Polska ma dobrą prasę za granicą.

Poseł Andrzej Halicki występując w imieniu klubu PO w pełni aprobował tezy wystąpienia ministra Sikorskiego. Bardzo krytyczne było natomiast wystąpienia Mariusza Błaszczaka, wypowiadającego się w imieniu klubu PiS. Powiedział on, że polska polityka zagraniczna to "polityka zdawania się na dobrą wolę silniejszych partnerów" , nie jest ona zgodna z rzeczywistym interesem państwa polskiego.
Również krytycznie ocenił wystąpienie ministra Sikorskiego Tadeusz Iwiński, reprezentujacy stanowisko klubu SLD. Zarzucił polskiej dyplomacji brak zdecydowanej wizji, wypomniał, że do tej pory Polska nie podpisała Karty Praw Podstawowych.
Natomiast Stanisław Rakoczy z PSL przyznał, że polityka zagraniczna rządu jest zgodna z tym, co deklarował premier Donald Tusk w swoim ekspose rozpoczynającym rządy koalicji PO-PSL.
Posłanka PJN ELżbieta Jakubiak postulowała zorganizowanie "okrągłego stołu" w celu ustalenia priorytetów polskiej prezydencji w UE.
W debacie padł wniosek o odrzucenie informacji ministra Sikorskiego. Wniosek ten złożył Zbigniew Girzyński z /PiS.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)