Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm-ustawa refundacyjna przyjęta

0
Podziel się:

Sejm przyjął pilną rządową nowelizację ustawy o refundacji leków. Za jej przyjęciem głosowało 229 posłów, przeciw było 62, a wstrzymało się od głosu 146 posłów. Głosowało 437 osób.

Zgodnie z nowelizacją, z ustawy refundacyjnej został usunięty ustęp, który przewidywał, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, to będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty na przykład nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta. Lekarze, którzy do chwili wejścia w życie nowych przepisów wystawili taką receptę, będą objęci abolicją.
Ministerstwo Zdrowia zaproponowało też zmianę rozporządzenia dotyczącego recept. Lekarze nie będą musieli wpisywać na recepcie poziomu odpłatności za leki mające jeden poziom refundacji. Leków, które będą wymagały wpisania przez lekarza na recepcie poziomu refundacji, będzie około 200.
Przyjęto dwie poprawki zgłoszone przez klub PO. Pierwsza z nich pozwala kierownikowi apteki na odwołanie się w ciągu 14 dni do ustaleń kontroli NFZ i ewentualne złożenie zażalenia, druga poprawka mówi, że apteka nie jest obowiązana do zwrotu refundacji ceny leku sprzedanego na podstawie recepty wystawionej przed dniem wejścia w życie tej ustawy. Jednogłośnie przyjęto także poprawkę mniejszości, aby NFZ rozwiązywał umowę na realizacje recept z aptekarzami ze skutkiem natychmiastowym, w przypadku uniemożliwienia czynności kontrolnych.
Klub PiSu wstrzymał się od głosu i zapowiedział wniesienie nowelizacji tej ustawy z zapisami uniemożliwiającymi karanie aptekarzy.
Ustawą zajmie się teraz Senat - na najbliższym posiedzeniu rozpoczynającym się 19 stycznia.
W debacie przed głosowaniem w Sejmie przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha z PiS skrytykował sposób pracy nad nowelizacją ustawy refundacyjnej i zaproponowane przez posłów PO poprawki. Dodał, że podczas prac komisji były wątpliwości, czy abolicja obejmie aptekarzy. Bolesław Piecha przypomniał, że projekt przewidywał zrezygnowanie z nieuzasadnionych kar za nieświadomie popełnione błędy przy wypisywaniu recept, jednak ten przepis został usunięty.
Wicepremier Waldemar Pawlak odpowiadał w Sejmie, że wprowadzono tylko najważniejsze poprawki - po to, by nowelizacja mogła jak najszybciej wejść w życie. Tłumaczył też, że aptekarze mogą od kary odwołać się do sądu. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział, że rząd stara się wywiązać ze złożonych deklaracji. Podziękował też aptekarzom, że w odpowiedzialny sposób wywiązali się ze złożonych publicznie deklaracji.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)