Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm - MSZ - Instytuty Polskie - komisja

0
Podziel się:

Polskiej prezydencji w Unii Europejskiej będzie towarzyszyć dwa i pół tysiąca wydarzeń kulturalnych, spotkań i debat zorganizowanych przez Instytuty Polskie. Znajdą się wśród nich: największa prezentacja polskiego teatru w Moskwie oraz Brukseli i Jerozolimie, pierwsza tak duża prezentacja polskiej muzyki współczesnej w Nowym Jorku i wystawy polskiego wzornictwa na festiwalach w Wiedniu, Budapeszcie, Moskwie i Paryżu.

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski poinformował podczas obrad sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, że imprezy odbędą się głównie w dziesięciu wyselekcjonowanych stolicach. Zapewnił, że żaden z krajów członkowskich Unii dotychczas nie "obudował" swej prezydencji taką liczbą znaczących wydarzeń kulturalnych. Zaznaczył, że w działalności Instytutów Polskich nie chodzi o wspieranie twórczości polonijnej, a o realizowanie polityki zagranicznej państwa poprzez dyplomację kulturalną.
Przewodnicząca obradom komisji Joanna Fabisiak uznała, że placówki te powinny w większym stopniu być nastawione na współpracę z Polonią. Zdaniem posłanki, należałoby więc odpowiednio zmienić statut Instytutów, również po to, by mogły same pozyskiwać środki na swoją działalność, a nie być zdane wyłącznie na budżet państwa. Poprosiła MSZ o rozważenie tej sugestii.
W świecie działa 21 Instytutów Polskich - w tym dwa pod nazwą Instytut Kultury Polskiej. Są zlokalizowane w krajach europejskich, a także w Tel Awiwie i Nowym Jorku.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)