Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm - SLD - związki partnerskie

0
Podziel się:

Projekt ustawy o związkach partnerskich trafił do pierwszego czytania w Sejmie. Dziś przepisami zajmą się połączone komisje: sprawiedliwości i praw człowieka oraz polityki społecznej i rodziny.

Szef komisji sprawiedliwości Ryszard Kalisz nie ma jednak wielkich nadziei, że ustawa zostanie poddana pod głosowanie w tej kadencji. Poseł powiedział, że ustawa trafi do komisji, ale biorąc pod uwagę konserwatywne nastawienie posłów, trzeba będzie powołać podkomisję. Zdaniem Kalisza, przedłuży to prace nad ustawą i utrudni jej uchwalenie.
Ryszard Kalisz zapewnił, że wbrew obawom polityków Prawa i Sprawiedliwości, wprowadzenie przepisów dotyczących związków partnerskich nie spowoduje rozkładu instytucji małżeństwa czy rodziny. Powiedział, że każdy człowiek ma prawo do szczęścia tak, jak sobie je wyobraża i, jak się wyraził, "nie musi wtłaczać się w sztywne ramy, które są znane od lat i są w dużym stopniu w Polsce wynikiem tradycji chrześcijańskiej". Kalisz podkreślił, że nowa ustawa nie wprowadzi przymusu związków partnerskich.
Projekt zakłada zawieranie związków zarówno odmiennej, jak i tej samej płci. Przewiduje prawo do wspólnoty majątkowej, wspólne opodatkowanie i dziedziczenie po zmarłym partnerze. W projekcie nie ma zapisów mówiących o możliwości adopcji dzieci. Podobne przepisy obowiązują w 16 krajach Unii Europejskiej. Projekt nie nakłada na budżet państwa dodatkowych kosztów finansowych. Przepisy, przygotowane przez klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej, powstały przy współpracy członków Kampanii Przeciwko Homofobii.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)