Notowania

sejm
06.11.2008 19:53

Sejm: Debata nad pakietem ustaw ws. służby zdrowia

W Sejmie odbyła się debata nad pakietem ustaw reformujących system opieki zdrowotnej. Zapisy w nich zawarte zakładają, między innymi, obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego i przekazanie całości ich kapitału samorządom. Głosowanie nad ustawami odbędzie się jeszcze dziś wieczorem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Posłanka Platformy Obywatelskiej Elżbieta Łukacijewska powiedziała, że pakiet ustaw nie rozwiąże wszystkich problemów opieki zdrowotnej, ale jest krokiem naprzód w tej sprawie. Zaapelowała do wszystkich posłów o poparcie w głosowaniu pakietu ustaw zdrowotnych i do prezydenta o "pochylenie się nad ustawami".

W ubiegłym tygodniu Senat wprowadził zmiany dotyczące rozszerzenia uprawnień dla pracowników zakładów opieki zdrowotnej. Nie wprowadził jednak poprawek, na których zależało opozycji. Przedstawiciele klubów PiS, SLD oraz SDPL-Nowa Lewica podkreślali, że poprawki Senatu nie zmieniają zasadniczych wad tych ustaw i dlatego posłowie nie mogą ich poprzeć. Chodzi przede wszystkim o obligatoryjność przekształcenia zakładów opieki zdrowotnej w spółki, brak pakietu socjalnego dla pracowników tych zakładów, i braku zapisu o spółkach non profit.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bolesław Piecha podkreślił, że ustawy nie zawierają najważniejszych ustaleń osiągniętych podczas tak zwanego białego szczytu z pracownikami środowisk medycznych.

Poseł SDPL-Nowa Lewica Marek Balicki uważa, że ustawy reformujące opiekę zdrowotną nie usprawnią systemu ale pogorszą sytuację chorych.

Prezydent Lech Kaczyński już zapowiedział, że ustawy w takim kształcie zawetuje.

Tagi: sejm, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz