Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm nie odrzucił weta prezydenta do ustawy medialnej

0
Podziel się:

Lewica nie pomogła koalicji rządowej przeforsować projektu. Sejmowa komisja kultury i środków przekazu rekomendowała odrzucenie weta Lecha Kaczyńskiego.

Potrzebnych do tego było 276 głosów, czyli większość 3/5 głosów, przy kworum wynoszącym połowę ustawowej liczby posłów w Sejmie. Koalicja rządowa Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego nie posiadała jednak wystarczającej liczby głosów. Za odrzuceniem weta głosowało tylko 217 z 433 posłów. Przeciw było 169, wstrzymało się 49 posłów.

Ustawa medialna nie została ponownie uchwalona, gdyż Prawo i Sprawiedliwość poparło sprzeciw prezydenta, a Sojusz Lewicy Demokratycznej wstrzymał się od głosu.

Lech Kaczyński zawetował ustawę medialną, argumentując, że nie gwarantuje ona stabilnego finansowanie mediom publicznym. Zdaniem prezydenta brak takiej gwarancji, uniemożliwiłby realizację misji publicznej. Nowa ustawa medialna miała zlikwidować abonament radiowo - telewizyjny i wprowadzić finansowanie mediów z budżetu państwa. Wysokość kwoty na media publiczne miała być co roku określana w ustawie budżetowej.

Z kolei SLD był przeciwny zapisowi o promowaniu wartości chrześcijańskich oraz o braku zapisu, gwarantującego stałą minimalną kwotę dla TVP i Polskiego Radia.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)